Serva do 3m

Vysílače přijímače, serva, powerboxy, akumulátory, nabíječe...

Serva do 3m

Odeslatod xfrodof v 7/4/2019, 22:06

Ahojte, udělal jsem si radost a koupil jsem si xcub od H9. Je to polomaketa. Budu s tím vlekat a chci si s tím zalitnout i nějakou akrobacii.
A teď k dotazu, nějak nevím jaký serva tam nacpat. Vím že bych chtěl HV a asi bych si představoval kolem 10kg/cm. Doporučíte mi nějaký prosím? Nechám si poradit. Díky M.
xfrodof
Prozatím nemám obří model
Prozatím nemám obří model

Jméno: Martin
Příjmení: Severin
Letiště: Budkovice
Hangár: Extase 1800mm
Zoom Zoom 950mm
AT-6 Texan 1400mm
Su-26 1250mm
EXTRA MX 1475mm PA

Re: Serva do 3m

Odeslatod lv v 9/4/2019, 07:21

Ja používam do "podobných" modelov a do 5m vetroňov k plnej spokojnosti tieto: https://www.astramodel.cz/cz/katalog/fu ... 28587.html
lv
Administrator
Administrator

Jméno: Ladislav
Příjmení: Vašek
Letiště: ČSaSR
Hangár: Nieuport 11 2,8m
Čihák Rapid III. 2,8m
Katana 33% 2,6m

Odeslatod CELERON v 20/4/2019, 23:05

U těch serv píšou: Servo lze připojit na sběrnici Futaba S.BUS i na klasický PWM výstup
Jak to maká? Servo automaticky rozezná S.BUS a PWM, nebo se musí na správnej vstup přepnout programátorem?
Díky.
CELERON
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Jiří
Příjmení: Bíba
Letiště: Nový Bydžov
Hangár: Funtana 2.6m ZDZ90
Extra 330 2.2m Roto 35
Zero A6M5 1.8m ASP91
Z50-LS DLE35 RA
Spacewalker 2.2 DLE20

Odeslatod Dzordzik v 25/4/2019, 22:58

lv napsal:Ja používam do "podobných" modelov a do 5m vetroňov k plnej spokojnosti tieto: https://www.astramodel.cz/cz/katalog/fu ... 28587.html

Jak dlouho vydrží ve vlečné než se mu vygramla krabička a převody? Dají se běžně sehnat? Kolik stojí? Do vlečné to jsou zásadní otázky. Aby pak krabička a převody nestály totéž nebo víc jak celé servo a nečekalo se na ně měsíc ...

EDIT: Hmm, převody 900 Kč a krabičku Astra ani nenabízí ... Hmm. Pokud s tím hodlá tazatel vlekat a to tak že hodně, tak bych do toho nešel. Za mě raději servo s celokovovou krabičkou a převody. MKS už létám x tou sezónu a není třeba měnit ani krabičku ani převody a to mám navlekány hektary. Všechno je to o tom jestli vlekat příležitostně nebo hodně. Tomu je pak potřeba přizpůsobit všechno, od serv, přes motor, baterky atd atd.
Je: Extra 300L 3m, ZDZ 160 B2RV, JMB, Mejzlík 28x12 3l, MKS 767/DS1210
Bejvávalo: Katana 3m, ZDZ 160, 2,7m Wigens MVVS 58
Dzordzik
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Jméno: Jirka
Příjmení: Chvátal
Letiště: Holešov
Hangár: Extra 300L 3m, ZDZ 160 B2RV Champion, JMB, Mejzlik 28x12 3l, MKS 767/DS1210.

Odeslatod lv v 1/5/2019, 07:25

Dzordzik napsal: Pokud s tím hodlá tazatel vlekat a to tak že hodně, tak bych do toho nešel. Za mě raději servo s celokovovou krabičkou a převody. MKS už létám x tou sezónu a není třeba měnit ani krabičku ani převody a to mám navlekány hektary. Všechno je to o tom jestli vlekat příležitostně nebo hodně. Tomu je pak potřeba přizpůsobit všechno, od serv, přes motor, baterky atd atd.

Je rozdiel 3m akrovlečná s motorom 160-180ccm a 3m Pipper (motorový vetroň) s motorom 60-80ccm. Je rozdiel medzi vlekaním "hodne" ala dzordzik 5 rokov späť a vlekaním ala Dzordzik dnes. Takže byť tebou by som to až tak neprežíval.
Čo sa týka prevodov a krabičky, tak tie vydržia pokiaľ nepríde zásadná rana. No a pri cene 30% z MKS ich môže 3x vymeniť za nové. Toľko ale ten Pipper nevydrží.
Toš tak
lv
Administrator
Administrator

Čihák Rapid III. 2,8m
Katana 33% 2,6m

Odeslatod lv v 1/5/2019, 07:27

CELERON napsal:U těch serv píšou: Servo lze připojit na sběrnici Futaba S.BUS i na klasický PWM výstup
Jak to maká? Servo automaticky rozezná S.BUS a PWM, nebo se musí na správnej vstup přepnout programátorem?
Díky.

Programuje sa iba servo a stačí doň "zapísať" číslo kanálu na ktorý bude reagovať. Potom je úplne jedno kam ho dáš a bude reagovať iba na daný kanál.
lv
Administrator
Administrator

Čihák Rapid III. 2,8m
Katana 33% 2,6m

Odeslatod Dzordzik v 2/5/2019, 12:07

lv napsal:
Dzordzik napsal: Pokud s tím hodlá tazatel vlekat a to tak že hodně, tak bych do toho nešel. Za mě raději servo s celokovovou krabičkou a převody. MKS už létám x tou sezónu a není třeba měnit ani krabičku ani převody a to mám navlekány hektary. Všechno je to o tom jestli vlekat příležitostně nebo hodně. Tomu je pak potřeba přizpůsobit všechno, od serv, přes motor, baterky atd atd.

Je rozdiel 3m akrovlečná s motorom 160-180ccm a 3m Pipper (motorový vetroň) s motorom 60-80ccm. Je rozdiel medzi vlekaním "hodne" ala dzordzik 5 rokov späť a vlekaním ala Dzordzik dnes. Takže byť tebou by som to až tak neprežíval.
Čo sa týka prevodov a krabičky, tak tie vydržia pokiaľ nepríde zásadná rana. No a pri cene 30% z MKS ich môže 3x vymeniť za nové. Toľko ale ten Pipper nevydrží.
Toš tak

Jaký vliv má to kolik jsem vlekal před 5 lety a dnes na to jaké serva vybrat do letadla? Nechápem ...
A to jestli Piper vydrží nebo ne opět nemá vliv na výběr serv. To je prostě dané. Může s tím praštit při záletu ale taky může vydržet jako Piper Mirka Nedorosta, který má v sobě snad už 3 nebo 4 motor a má navlekáno daleko víc než moje Extra a že toho ještě navleká ... A k ceně MKS a Fotab co si napostoval, nějak tam nevidím, že by Futaba stála třetinu oproti MKS servu, asi máte v SK nějaké jiné kalkulačky nebo ceny. Tvrdím, že na výběr serv má hlavní vliv typ modelu, osazený motor a to jak často chce vlekat. Na diskusích se odvědi asi nedočká, chce se pobavit s někým kdo vleká hodně s podobným typem předlohy jako má on. Vlekaři co vlekají hodně si už cestou levných serv prošli a pokud vím, skoro nikdo u nich nezůstal.
Jinak já mluvil o servech s kovovou krabičkou obecně, rozhodně je nedělá jenom MKS. To že je létám já má svůj důvod a rozhodně to v nejbližších letech nehodlám měnit. V Extře už zůstala jenom 1 Futaba, na plynu a ta má tak vyrachtané převody a krabičku že půjde pryč co nevidět. všechny 4 Futaby z výškovky šly pryč už před lety, ze stejného důvodu. Samozřejmě převody a krabička stojí mnohem víc jak celé servo a to stojí tolik, při tak směšných parametrech že je to v poměru cena/parametry asi nejhorší servo co jsem kdy měl a ani v životnosti se to neodrazilo. A co hůř, oproti MKS servům na stejné ovládané ploše měly hrozně škubavý, nepravidelný chod, všechny. Dělal jsem na to kdysi i video. Vše zústalos tejné, jenom servo se vyměnilo a rozdíl je na videu vidět víc než dobře. Jinak netvrdím že Futaba obecně dělá špatná serva, jenom jsou obecně hodně drahá a je potřeba dobře vybírat.
Dzordzik
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Hangár: Extra 300L 3m, ZDZ 160 B2RV Champion, JMB, Mejzlik 28x12 3l, MKS 767/DS1210.

Odeslatod Laďas v 2/5/2019, 19:16

Ahoj, myslím, že Laco radí velmi dobrá serva. Osobně servo 3071 používám v obřím akrobatu 3,1m na plynu už třetí rok. Tiché, dobře středí, minimální vůle... Ale nemusíte mi to věřit, protože ta serva i prodávám.
Jirko, docela by mne zajímalo, jaký přesný typ serv Futaba jsi použil a musel nahradit. Osobně neznám všechny starší typy serv Futaba, ale na novější S.bus / S.bus2 serva nedám dopustit. Mám velmi dobré zkušenosti se servy S9177SV, S3071HV, HPS A700. Na směrovce mi dlouhou dobu velmi dobře sloužily 2ks BLS172SV, ale to je v porovnání s S9177SV a HPS A700 cenový nesmysl.
Plastové horní části krabičky bych se nebál - konkrétně novější Futaby mají uložení kol převodovek dobře dimenzované. V soutěžní třímetrovce, která létá brutální sestavy freestyle, byla (po dvou pokusech s jinými servy) nasazena na směrovku dvojice serv S9177SV (mají plastový horní a spodní díl krabičky) a drží beze změny vůlí už druhou sezónu. U těch předchozích serv se po jednom létání vždy zničily převodovky.
Futaba má mnoho typů serv a existují speciální typy pro auta, vrtulníky, letadla a průmysl. Pokud se použijí v rozporu s doporučením, může (ale nemusí) to znamenat problém.
Laďas
Propaguje AF
Propaguje AF

Jméno: Vladimír
Příjmení: Ochotný
Letiště: Czech Heaven Budkovice
Hangár: Extra 330 SC 41%

Odeslatod Dzordzik v 2/5/2019, 20:11

Jj, s tím určitě můžu souhlasit. Já je tehdy nevybíral, koupil jsem je už s modelem.
Z hlavy si typ nepamatuju a nemám to teď čas hledat, ale tuším že ten typ začínal na 72xx? Na tom te´d už nesejde. Jinak to že je to servo dobré na plynu, kde kromě vibrací nemá téměř žádné zatížení nic moc neříká. Tazatel se ptal na serva na 3m Pipera, když pominu sebe, hodně lidí ve vlečných co navlekají hektary používají Hitecy 7955 a i když já Hitec po špatných zkušenostech nemusím je fakt že jim tam vždycky aspoň 2 roky vydrží. Některým i výrazně déle. Přístupů jak to řešit je povíc, od dávat levná serva a častěji měnit protože stojí babku až po koupit osvědčená ale bohužel drahá serva a mít je na x moc let bez investice. Já jsem pro variantu B, ale nidko neříká že ta je jediná správná.Jak se říkává, každý svého štěstí strojvůdcem. Videí jak to dopadne s jakýmkoli modelem, kterému se zasekne servo v letu je na trubce x. Mě např. se na směrovce ve Slovinsku na Eurocupu totálně zaseklo směrovkové big servo Hitec a druhé se s ním přetahovalo.. Docela jsem si zapáčkoval. Všude kolem letadla v ceně několika mých Exter, všude kolem lidi a dráha jenom jedna a ještě obsazená. Nakonec jsem to dal a soutěž dovlekal na jedno servo.
Dzordzik
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Odeslatod mac v 12/5/2019, 12:11

K Jiriho servam na vlekanie pred 5 rokmi a teraz ani k servam v nedelnych modeloch sa neviem vyjadrit, ale pri imac/freestyle akrobatoch s velkym naletom je ziaduce menit plastove vrchy krabiciek po kazdom roku preventivne, idealne vymenit za kovove, ak existuju.
timing is everything
mac
Propaguje AF
Propaguje AF

Jméno: Mišo
Příjmení: Jasenovec
Hangár: 104" EF Extra 300 DA120/HackerA150
Crack Laser

Zpět na Elektronika