Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: osvětlení modelu
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2006 20:22 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.11.2005
Příspěvky: 57
Zdravím

stále řeším problém s osvětlením modelu LED diodami napájenými z pohoného aku. elektroletu. Nevím jestli dát LEDky seriově nebo paralelně. Spíš se přikláním k seriové variantě - kvůli menšímu odběru proudu. Narážím ale na problém - při plném plynu diody velmi pohasnou - podle toho jak klesne napětí.
Poradí mi někdo jak na to??


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: regulace jasu
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2006 20:49 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.5.2003
Příspěvky: 38
Bydliště: Mělník
Nejjednodušším rešením je lineární regulátor proudu. Jenže ten má zbytečně ohromnou ztrátu a topit za letu z akumulátoru asi nikoho nebaví ;-) Takže jediným řešením je pulsně šířková regulace (pwm) Pokud diody pracují zapojené na pulsní zdroj, můžou být napájeny mnohem větším napětím/proudem, než ve statickém režimu. Toho se nakonec při multiplexním zapojení využívá, aby zůstal zachován relativní jas. Aby diody svítily stejně při různém vstupním napětí, musí být šířka impulsů regulována zpětnou vazbou. ... (hmm.. to abych ti něco vymyslel, co? :-) )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2006 20:59 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2005
Příspěvky: 116
Bydliště: Lanškroun
Kdybys něco vymyslel a zveřejnil to tady, tak by to bylo super :D

_________________
Pavel


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2006 22:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.2.2006
Příspěvky: 792
Bydliště: Praha 8
Jen bych byt tebou uvazoval jak casto litas v noci ve ktery potrebujes osvetleni. Jestli ne tak casto tak bohate staci takovy lamaci tycinky... sviti jasne a dlouho a hlavne ti neseberou ani minutu letu...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: regulator
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2006 22:31 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.5.2003
Příspěvky: 38
Bydliště: Mělník
Tak jsem nakreslil schema. Součástky jsou tam použité co mi přišlo pod ruku, plošný spoj jsem negeneroval, stejně si to asi většina vymění pro SMT a rozvrhne podle sebe.
http://www.marny.cz/pwm_regulator.sch
P.S.: mohlo by to fungovat, tak to někdo vyzkoušejte ;-) Jinak je to pro program EAGLE, kdyby někdo nevěděl, v čem to otevřít. Je to freeware.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2006 22:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 24.6.2004
Příspěvky: 264
Bydliště: Liberec
Jsem sice zacatecnik s EasyStarem,litam na dvouclanek li-pol takze na dovazeni jsem pouzil 4mikrotuzky GP 1000mAh a mam tam 7 diod a
sviti to paradne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: oprava - omluva
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2006 22:41 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.5.2003
Příspěvky: 38
Bydliště: Mělník
Já jsem stejně popleta. To co jsem poslal výše sice funguje, ale teď jsem si uvědomil, že ta zpětná vazba pracuje jen s motorem, kdy setrvačností vytváří mezi napájecími impulsy napětí, na které regulátor reaguje. No a s LED to fungovat nebude :-( Tak se omlouvám za planý poplach.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2006 8:02 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.11.2005
Příspěvky: 57
cem. tyčinky nechci používat - mám už v éru LEDky. Teď lítám jen max. na půl plynu a to mě dost omezuje. CHtělo by to asi obvod diod sletovat tak, aby napájecí napětí při proudu cca 20mA (max.svítivost) bylo menší nebo stejný než na kolik poklesne napětí aku. při plyným plynu. Do obvodu pak dát "něco" co by udržovalo konstantní prod (těch 20mA)....
Tak to nějak laicky vidím já.....
Moh by mi někdo kdo tomu rozumí líp říct jestli to chápu správně?? nebo žiju v bludech..... Elektriku sem měl naposled na základce ve fyzice a to je už hezká řádka let :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2006 8:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 688
Bydliště: Litoměřice
No já to vyřešil tak, že jsem si vypočítal odpory pro každou led zvlášť, to celé dal paralelně a krmím to z BEC. Bere to asi 70mA což mi připadalo ještě únosné. Mám tam 3 vysoce svítivé LED.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2006 8:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.5.2005
Příspěvky: 728
Obrázky: 1
Lamaci tycinky NE - to je fakt na letani okolo hlavy, zkousel jsem to a je to k nicemu. Ja mam kazdy ero , ktere leti 5 sec samo bez zasahu do kniplu osazene LED. Pokud by jsi chtel konst. proud, musel by si mit nejaky proudovy zdoj, protoze napeti se ti meni se stupnem vybiti aku. V praxi vsak staci odpory .Bohate mi staci dve LED do serie s jednim cca 150 ohm predradnym odporem a nasledne tyto dvojice paralelne. Pri pouziti tvrdsich baterek - ( v mem pripade NiMH KAN, SCR Sanyo, AAA Telink ) nemam problemy s pohasináním . Proud je sice ruzny podle napeti na baterkych vcetne mirneho poklasu ale v praxi to staci k litani.
Seriovo paralaleni kombinace ledek je pripojena primo na baterky/ paralelne k reglu.
Kdysi jsme to s klukama zkouseli v ruznych provedenich vcene polepeni cele nabezky SMD ledkama v seriovoparal. kombinaci , zblizka velmi efektni na litani nad 20 metru problematicke. Podle mych zkusenosti je dobre davat dvojice LED na konce kridla , kazda LED ve dvojici u sebe , mirne sklonené k zemi na kridlech nasmerovane do boku a spise dozadu, jednu dvojici na cumak a jednu dvojici ostre dozadu tak, aby byla videt pouze pri pohledu zezadu - nekam do kylovky. Měl jsem LED v Easy, TwinStaru, Prime, MiniTornadu - Nyni mam v Mefistu, Beaverovi...
=====
Jinak BEL vyrabi proudový zdroj na LED s moznosti i blikani a jsou k dostani i hotove proudove zdroje tusim ze se menuji StarNight - vyrabi to nekdo v Cesku, jsou ruzne dimenzovane - od provedeni pros Slow flyery po normalni makety.
===


Nize pro ilustraci Easy Star - to je uplne idealni ero na litani v noci...

Obrázek


Naposledy upravil MakoBear dne úte 23.05.2006 9:53, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2006 9:43 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 6.10.2004
Příspěvky: 160
jednotky na noční osvětlení dodával ing. Pavelka Praha (sám vlastním 2 kusy 1. obyč a 2. spínaný RC kanálem), ale jeho www stránky http://www.nightfly.wz.cz/ už nějaký čas nefungují. Pokud bude mít někdo zájem mám na Daňovým dokladu jeho kompletní adresu, takže jí můžu poslat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2006 12:06 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.11.2005
Příspěvky: 57
MakoBear píše:
=====
Jinak BEL vyrabi proudový zdroj na LED s moznosti i blikani a jsou k dostani i hotove proudove zdroje tusim ze se menuji StarNight - vyrabi to nekdo v Cesku, jsou ruzne dimenzovane - od provedeni pros Slow flyery po normalni makety.
===




Na stránky BElu se zkusím mrknout. Jinak já mám na Toru šest diod dvě velký bílý v náběžce a po dvou ve stabilizátorech. Dvě zelený a dvě červený.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2006 13:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
majkl píše:
jednotky na noční osvětlení dodával ing. Pavelka Praha (sám vlastním 2 kusy 1. obyč a 2. spínaný RC kanálem), ale jeho www stránky http://www.nightfly.wz.cz/ už nějaký čas nefungují. Pokud bude mít někdo zájem mám na Daňovým dokladu jeho kompletní adresu, takže jí můžu poslat.


Nightfly mám taky a spokojenost. Jen se obávám, že mnohým se nebude zamlouvat cena...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2006 13:19 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.11.2005
Příspěvky: 57
To Avenger and MakoBear

Moc pěkný fotky...... gratuluju k pěkným érům......


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2006 20:02 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.8.2005
Příspěvky: 149
http://www.mminfo.biz/nightfly/cs/index.htm


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz