Vrtula na ZDZ 50NG

Spalovací motory, výfuky, vrtule, palivové soustavy, kouření­...

Re: Vrtula na ZDZ 50NG

Odeslatod lv v 20/7/2016, 11:14

mac napsal: nechapem tvoje angazovanie na akrofore :-)

To potom, ale nechápeš ani Kopcove. Tiež už nelieta ...
Ale ak máš záujem napíš Kopcovi a môžeš to po mne prebrať a konečne presadiť "demokraciu". first1
lv
Administrator
Administrator

Jméno: Ladislav
Příjmení: Vašek
Letiště: ČSaSR
Hangár: Nieuport 11 2,8m
Čihák Rapid III. 2,8m
Katana 33% 2,6m

Odeslatod lv v 20/7/2016, 11:18

mac napsal: A ked stale zosmiesnujes 3d ako to nazyvas, ...

3D nikde nezosmiešňujem. Spochybňujem iba skúsenosti niektorých "borcov", Marek nie je prvý ani posledný. Akrobacia mi dala veľa. Môžem teraz bezpečne páčkovať čokoľvek. Aj to, čo lieta ako čmeliak.
lv
Administrator
Administrator

Čihák Rapid III. 2,8m
Katana 33% 2,6m

Odeslatod mac v 20/7/2016, 14:04

Na zabavky nemam cas :wink: A nie som cs e-elita, ktora vybera vrtule podla profilu listu, priebehu stupania, tvaru ukoncenia listu a porovnava ich v roznych rezimoch a samozrejme v tuneli :wink: A zisti ze top je drevo lebo pri 3500rpm bezvadne funguje za stvrtinovu cenu :-) Budem vzdy e-underground :victory:
timing is everything
mac
Propaguje AF
Propaguje AF

Jméno: Mišo
Příjmení: Jasenovec
Hangár: 104" EF Extra 300 DA120/HackerA150
Crack Laser

Odeslatod mac v 20/7/2016, 14:09

Az teraz citam stranu 2 komplet, takze drevo vs uhlie bolo spomenute momobrutom. A aj to o rpm rezimoch, doplnil by som len tvar odtokovky a ukoncenie listu. Proste z dreva sa to neda.
timing is everything
mac
Propaguje AF
Propaguje AF

Crack Laser

Odeslatod marekh v 20/7/2016, 15:33

mac napsal:Na zabavky nemam cas :wink: A nie som cs e-elita, ktora vybera vrtule podla profilu listu, priebehu stupania, tvaru ukoncenia listu a porovnava ich v roznych rezimoch a samozrejme v tuneli :wink: A zisti ze top je drevo lebo pri 3500rpm bezvadne funguje za stvrtinovu cenu :-) Budem vzdy e-underground :victory:

Super zhrnutý celý príspevok v dvoch vetách clap jsibuh

Ak by každý bol taký krátky a hlavne vecný bez polemizovania tak by tu nemuseli padať nadávky a urážky :wink:
marekh
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Marek
Příjmení: Handlovič
Letiště: Spišská Nová Ves
Hangár: Extra 330 2.2m DLE 61
Extra 330sc 2.7m DLE 120

Odeslatod marcopinter v 20/7/2016, 15:52

Mejzlik 23x8 EVO je ľahší ako Mejzik 23x8 alebo sa líšia len iným profilom. Mejzlik vrtuľa je ľahšia ako drevená v tomto rozmere 23x8. Lebo čo mam na Extre 31x12 EVO LF je ľahšia o 25g od drevenej Fialy.
marcopinter
Nový člen
Nový člen

Jméno: Marco
Příjmení: Pintér
Letiště: LKŠ Šurany
Hangár: Sebart Sukhoi SU29, Krill Extra 330sc 41%, RC Factory EXTRA 330

Odeslatod HonzaS v 20/7/2016, 16:18

mac napsal:Na zabavky nemam cas :wink: A nie som cs e-elita, ktora vybera vrtule podla profilu listu, priebehu stupania, tvaru ukoncenia listu a porovnava ich v roznych rezimoch a samozrejme v tuneli :wink: A zisti ze top je drevo lebo pri 3500rpm bezvadne funguje za stvrtinovu cenu :-) Budem vzdy e-underground :victory:

Hehe, já (asi na rozdíl od většiny z vás) vím v jakým rozsahu otáček tu vrtuli většinou provozuju :-D A teď nemyslím statické měření na zemi :jester:

Je to jak psal Míra. Chápu, že spoustě lidí vyhovuje uhlík - jasně, hele, až zkusím falcona, třeba mi bude sedět víc. Po pravdě ta nižší hmotnost je z principu hodně lákavá (Míra bude i tušit proč, a akcelerace to neni - na rozdíl od benzínu já mám k dispozici docela dost krouťáku od docela málo RPM). Ale v praxi si stejně musíš zkusit co a jak a pak se uvidí. Já si k 24x10 nedávno objednal 23x12 - že letos lítám víc na rychlosti, tak to bude snáz akcelerovat, víc se odlehčí, menší spotřeba... prd. Neodhadl jsem rychlost na jaké se pohybuju, spotřeba na plný plyn (na zemi) stejná, statický tah (a teď bacha! nastává překvapení!) nepatrně nižší, ale v rámci chyby měření stejná. Průměrná spotřeba za letu o něco vyšší. WTF? vždyť to mělo přibližně rovnaký statický tah :-o Prostě si to chce zkusit co a jak. A jedna z výhod dřeva od fialy je, že v šupleti nemám vrtuli za 3 litry, ale za 700kč. Druhá je, že jsem si objednal další vrtuli za 700kč, ale v barvě, která letadlu sluší jupiiija samozřejmě ti šikovnější z vás si toho mejzlíka snadno stříknou taky, a nepatrně méně snadno vyváží.
Přílohy
IMG_20160626_195626_res.jpg
IMG_20160626_195815_res.jpg
Opačná směrovka na zádech je nejsilnější síla ve vesmíru!
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Jméno: Jan
Příjmení: Špatný
Letiště: Bechyně
Hangár: Pilot RC Extra 2,25, Hacker
Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod HonzaS v 20/7/2016, 17:03

Tím jsem mimo jiné chtěl říct, že když se mě někdo zeptá jakou vrtuli dát na nějakej motor nebo letadlo, tak se těžko radí konkrétní výrobce, typ a rozměr. Motor má nějaký omezení co dá a co ne (i v závislosti na letovým stylu), a pak je to jen o tom co pilotovi víc sedne. Třeba příklad: Na 180tce ZDZ jsem viděl mejzlíka dvoulist a třílist (na stejným letadle, jen pro jinou sestavu), v jiným letadle na něm byla dřevěná vrtule od Fialy - ve vlečný. Co je teda nejvíc nejlepší?
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod mac v 20/7/2016, 17:24

Tak urcite je to nakoniec aj o tom, co komu sadne lepsie, ked uz vybera z pouzitelnych vrtuli. A chcel som reagovat na drevo je lepsie ako uhlik. To bol Honzo cisty truc podnik :-)
timing is everything
mac
Propaguje AF
Propaguje AF

Crack Laser

Odeslatod mac v 20/7/2016, 17:57

Ale tu nikto nedaval do suvisu staticky tah a ucinnost a ani prejav pri roznych situaciach, u benzinu by som tipoval ze vacsina nedokaze spoznat rozdiel medzi vrtulou x/y a x/y-1 ked benzin sa chova /ked to prezeniem/ zakazdym inak. U elektriky na rovnake aku budiz. Spominal sa len stat. tah ako prvy klucovy parameter pre vyber. Spotrebu pri zmene vrtule musia riesit len elektrickari aby si trochu zalietali :jester: Tak ale zas mas z mezonu nastroj na zistovanie ucinnosti vrtul a kazdy si rad pozrie nejake zrovnanie dajme tomu rovnakej x/y vrtule roznych vyrobcov.
timing is everything
mac
Propaguje AF
Propaguje AF

Crack Laser

Odeslatod HonzaS v 20/7/2016, 19:30

1) nikde jsem nepsal že dřevo je lepší než uhlík

2)
Ale tu nikto nedaval do suvisu staticky tah a ucinnost....

Ale dával:
Lebo podľa mňa je to (statický tah) jediná veličina ktorá hovorí o korektnej ÚČINNOSTI vrtule ak chceme porovnávať vrtule.

A Laco to nebyl... :wink:
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod lv v 20/7/2016, 19:49

HonzaS napsal:A Laco to nebyl... :wink:

Laco chodil do školy, tam dával pozor a čo to sa na neho nalepilo. :cmoud:
A čo sa toho statického ťahu týka... Je to veličina ktorá nám presne povie aký to má statický ťah pssst nič viac. Čo vôbec nemusí a ani nič nepovie ako sa to bude správať vo vzduchu. Nepoznám nikoho čo lieta na zemi pripútaný o kolík. Ono občas treba aj rýchlosť, rozumej dynamiku letu. Tá je pre každý typ lietadla a spôsob lietania odlišná, ale to už sa opakujem, to už Miro popísal.
lv
Administrator
Administrator

Čihák Rapid III. 2,8m
Katana 33% 2,6m

Odeslatod mac v 20/7/2016, 19:53

Tak s tym suhlasim ze to nebol laco a aj som mu napisal nech pise k veci.
Dobre nenapisalnsi to priamo, napisal si ze posledne roky si skusal uhlik a skoncil s drevom,
tak? Blbo sa mi tuka cez mibil a pri citovani mi to furt vyhadzuje nejaky sql error, nemam pristup k pc.
Moja nepresnost, ok. K marekovmu vyroku, keby sme to vztiahli na plny vykon motora bez ohladu na spotrebu,
ktoru dajme tomu nikto neriesi, mohli by sme to povazovat za ucinnost na zemi?
timing is everything
mac
Propaguje AF
Propaguje AF

Crack Laser

Odeslatod lv v 20/7/2016, 19:58

mac napsal:Tak s tym suhlasim ze to nebol laco a aj som mu napisal nech pise k veci.
Dobre nenapisalnsi to priamo, napisal si ze posledne roky si skusal uhlik a skoncil s drevom,
tak? Blbo sa mi tuka cez mibil a pri citovani mi to furt vyhadzuje nejaky sql error, nemam pristup k pc.
Moja nepresnost, ok. K marekovmu vyroku, keby sme to vztiahli na plny vykon motora bez ohladu na spotrebu,
ktoru dajme tomu nikto neriesi, mohli by sme to povazovat za ucinnost na zemi?

Účinnosť na zemi? Účinnosť čoho? Pohonu? Účinnosť, nebude to rozdiel medzi príkonom a výkonom?
lv
Administrator
Administrator

Čihák Rapid III. 2,8m
Katana 33% 2,6m

Odeslatod HonzaS v 20/7/2016, 20:27

Miso nemohli, protože to nezohledňuje kolik motor sežere a kolik ještě utočí. Příklad: pokud budu brát vrtule 23x10 a budu si frézovat další a další s hlubším a hlubším listem, s rostoucí hloubkou listu mi poroste statický tah. Od určité hloubky listu se ale statický tah začne snižovat, protože už to motor neutočí na dost vysoké otáčky a vrtule ho bude dusit. To neříká nic o účinnosti vrtule! Kdybys použil motor s větším krouťákem (třeba jinou značku motoru nebo vyšší objem), tak ta vrtule s hlubším listem bude mít vyšší statický tah, ale tys jí (kvůli nízkému krouťáku motoru) na slabším motoru prohlásil za méně účinnou než ta s užším listem. Chápeš kam tím mířím? Motor ti najednou ovlivňuje "účinnost" vrtule? Divný ne?
Naposledy upravil HonzaS dne 20/7/2016, 22:32, celkově upraveno 1
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod MomoBrut v 20/7/2016, 20:52

Jen jsem nahlédl a shledávám to beznadějným ... drtivá většina lidi ani neví, co je to ta účinnost (nevím no, za mého mladí se to učilo ve fyzice na základní škole), takže o čem je tady vůbec řeč, celkem sranda tady ... a navíc je tu jeden mladý frajer, který prudí v každém jeden a půltém příspěvku, který je totálně mimo a ještě si myslí, že je někoho povinnosti sem něco psát, protože by on chtěl :-o pray
K věci, v mých příspěvcích je napsáno vše, co tazatel potřebuje vědět, pokud tomu nerozumí, není moje rada pro něj dost dobrá.
Táhnout k sobě neznamená vždy letět nahoru ...
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Jméno: Miroslav
Příjmení: Balík, MSc., Ph.D.
Hangár: Yak 55M 2.8
Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Odeslatod HonzaS v 20/7/2016, 22:35

MomoBrut napsal:Jen jsem nahlédl a shledávám to beznadějným ... drtivá většina lidi ani neví, co je to ta účinnost (nevím no, za mého mladí se to učilo ve fyzice na základní škole)...

Osmá třída, nebo sekunda-tercie na osmiletým gymplu... učí se to tak do teď. hmmm
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod mac v 21/7/2016, 00:07

No ved som honzo napisal, ignorujme spotrebu paliva. A berme nejaky akoze max vykon motora, no lenze ten bude zavisly od zataze, vrtule ako si napisal. V nejakom malom rozsahu zmeny vrtule by to ale fungovat mohlo, napriklad v zmienovanom rovnakom rozmere a stupani roznych vyrobcov. Potom v tomto uzkom porovnani by sme mohli zobrat rozdiely ako inj ucinnost. Alebo inak. Pre modelara s benzinovym motorom, ktoremu je jedno kolko motor zerie, je nezaujimava ucinnost ktoru pozeram ovladaju len lv a momobrut zrejme z jednej zakladnej skoly, ale vlastne len ten blby tah ako prvy vstupny parameter. A dost dolezity a netvarte sa ze ten tah vas ani tak nezaujima a ze dolezitejsie su ine dynamicke parametre, no ono je to tak ze su dolezite, o tom je to ako komu vrtula sedi, ten pocit-ci to komu sedi, ich presne popisuje. Ale kazdy jeden tu z mudrlantov ako prve a aj pred kazdym startom zistuke ci prave motor taha tak ako ma. Pre mna to zostava zakladnym parametrom vrtule. Ale aj to som pisal a aj to o ucinnosti a elektrickom pohone predtym..
Naposledy upravil mac dne 21/7/2016, 00:15, celkově upraveno 1
timing is everything
mac
Propaguje AF
Propaguje AF

Crack Laser

Odeslatod mac v 21/7/2016, 00:15

Ale cele to bolo len o tom, ci staticky tah a aky dolezity pre charakteristiku vrtule.
Ta ucinnost klasicky ako pisu spoluziaci zo zs nie je dobre.
Nasu ucinnost, ako charakteristiku vrtule, bude urcovat nejaky ten dajme tomu stat.tah na zemi k otackam, nie k prikonu :wink:
timing is everything
mac
Propaguje AF
Propaguje AF

Crack Laser

Odeslatod mac v 21/7/2016, 00:30

Este som chcel doplnit, ked som pohanil pt vrtulu, ze to bola elektro vrtula 27/12 a ze sa tak choval ten jeden kus. Ci boli take nejake dalsie a kolko to neviem.
timing is everything
mac
Propaguje AF
Propaguje AF

Crack Laser

PředchozíDalší

Zpět na Spalovací motory